Multideník.cz končí!
Prosím exportujte si (po přihlášení) své záznamy a komentáře.
Web bude smazán 25.5.2018.
Případný kontakt: E-mail / Facebook (Robert Pösel)

Stav mocný, stav debil a black-out [důležitá aktualizace!]

Kategorie: Zamyšlení
Vloženo: 25.4.2012 - 21:27
Zobrazeno: 959x
Začátek: 18.4.2012 - 19:05
Obsah příspěvku:

Často se stává, že lidé, kteří ačkoli jsou velmi duchovně bdělí a inteligentní najednou upadnou do temných hlubin, uzavřou se a na všechno zapomenou. A pak se zase vzbudí po čase a nechápou, jak se to mohlo stát. Někdy se zase stává, že nám je dobře a jsme bdělí, a přesto se probudíme a nejsme to my. Prostě nejsme ve své kůži a nic nám nejde.

A přesně o těchto různých stavech a o tom, jak je poznat a co s nimi případně dělat bude tenhle článek.

AKTUALIZACE 19.4.2014: Právě končí můj další black-out, a načerpal jsem další poznatky, které jsem doplnil v sekci „Jak se dostat z black-outu“.


Rozpoznání stavu debil

Tak to je asi ten nejčastější stav, který prožívám, ale zjistil jsem, že zdaleka nejsem sám. Při tomto stavu máte pocit jakéhosi vytržení z kontextu, z proudu života. Nejste ve své kůži, někdy cítíte zvláštní tlak v hlavě, vaše emoce a city jsou na nule. Nic vás příliš nerozveselí ani nerozesmutní. Nejste to vy, jste přítomni pouze tělem, ale duchem jste jinde. Nejste ztotožněni s realitou a její vnímání jakoby ani nebylo vaše.

Původci stavu debil

 • nedostatek spánku, či usínání po půlnoci
 • špatné počasí (100% oblačnost)
 • únava
 • negativní energie
 • podlehnutí pokušení / závislostem

Na co pozor ve stavu debil

Nevím to jistě, ale mám pocit, že ve stavu debil nás dočasně ovládá Ego. V tomto stavu je taky snadné napáchat mnoho škod a udělat mnoho věcí, které bychom normálně neudělali. V tomto stavu je také velice snadné podlehnout nejrůžnějším pokušením. Je to velmi vhodný stav pro tvorbu závislostí.

Jak se dostat ze stavu debil

Ještě to přesně nevím, ale zde je pár nápadů:

 • dát si studenou sprchu (asi nejlepší, funguje dokonale)
 • použít Antisad
 • použít hemi-sync
 • jít spát (funguje vcelku dobře, když byl stav způsoben nedostatkem spánku)

Rozpoznání stavu mocný

Tohle asi nebude těžké. Zkrátka to je přesně ten pocit, který zažíváte, když po delší době začnete zase s duchovnem nebo když jedete někam na sraz a tam vás to „nakopne“. Cítíte se plní sil a můžete se pustil úspěšně do jakéhokoli úkolu. Vše kolem sebe milujete a vše miluje také vás. Všechny vaše temné stránky jsou zaplaveny mocným světlem a ostatní žasnou. Žasnou nad vámi nejen ostatní, ale zejména vy sami! Najednou máte všechno, co jste kdy chtěli a nic není problém. Když jdete po ulici, díváte se bez obtíží lidem do očí a neuhýbáte pohledem. Není vám zatěžko pomáhat druhým – i těm, které neznáte. Nejste protivní. Snadno se seznamujete s novými lidmi a máte chuť je poznat. Chcete mluvit s druhými a nedělá vám to potíže.

Jak se dostat do stavu mocný

Všechna naše rozhodování jsou vedena buď láskou nebo strachem. Rozhodujte se vždy láskou. Rozhodování láskou vás osvobodí, neboť láska je Bůh.

Myslete pozitivně, usmívejte se na sebe v zrcadle, nedopusťte, aby vám něco vtisklo negativní myšlenky. Všechny negativní vlivy berte jako pomocníky na vaší cestě, kteří vás zdokonalí. Když už přece získáte negativní náhled, tak se očistěte; nebuďte líní.

Mějte nějakou pevnou motivaci, mějte pevné rozhodnutí. Mějte plán či představu. Mějte víru, vděčnost a přesvědčení. Přijímejte věci takové, jaké jsou. Výsledek života není nejistý, nemusíte o něj proto bojovat. Stejně vyhrajete. Stačí jen nastartovat pozitivní náhled a nenechat si ho vzít. A takhle snadno můžete projít celý svůj život.

Zájmem o duchovno, výletem na nějaký esoterický sraz či přednášku, čtením nějaké duchovní literatury, prací na sobě. Ale pozor, jde to i například tancem, sportem, zpěvem, malováním, výletem .. zkrátka řekl bych čímkoli, co přeruší denní režim a přinese okamžiky, na které není vaše mysl připravená.

Proč ztrácíme stav mocný

Proto, že se vracíme do rutinního života, který nepodporuje naše nitro. Vždycky roste to, na co se zaměřujeme a to, co opomíjíme zakrňuje. Někde jsem již slyšel, že „stav mocný“ ztrácíme proto, že naše mysl nás jakoby zkouší. A ona mě skutečně zkouší, to si zkuste vzpomenout či sledovat, jestli to tak také máte, ale myslím, že ano. Mysl nás zkrátka zkouší, a pokud uspěje – dopustíme se nějakého poklesku – tak se toho poklesku okamžitě chytne, a přitiskne nás zpátky tam, kde jsme byli předtím. Také jsem se však dozvěděl, (ale to ještě nemohu potvrdit), že mysl (myšlena zřejmě její egoistická část) má na toto zkoušení omezený čas, a že když v tomto čase neuspěje, pak jsme volní. Tedy osvícení. Takto to údajně bylo například s Buddhou nebo s Ježíšem. Oba prožili jakousi poslední „bitvu o osvícení“. Ježíš vyšel do pouště, a Buddha do lesa. Čtyři dohody o tomto také mluví, a píše se v nich, že v této bitvě stane člověk tváří v tvář všem svým běsům.

Jak naložit se stavem mocný (převzato od Romana, pochopíte ve stavu mocný)

 • Nepropadnout cynizmu a opovržení a nemyslet si o sobě, že ty jsi ten nejčistší a nejdokonalejší (zejména začátečnická chyba, avšak stává se i pokud polevíte).
 • Podržet si v sobě všechno to lidské, co ti ještě zbylo a neupadnout do extáze a nepodléhat potřebě šířit mezi lidi víc světla, než unesou.

Většina z nich takovou dávku totiž přirozeně není schopna pojmout. Buďto se zaleknou a sami sobě namluví, že si to nezaslouží, anebo si vymyslí na milión jiných důvodu. Takový vlastní domácí soudce, někdy až tyran. Další se mohou zbláznit a začnou dělat věci, které se jim jeví jako „šíření dobra a lásky“ jenže si přitom neuvědomí důsledky svých činů a dopady pak mají přesně opačný účinek. Zkrátka jim to zamotá hlavu tak, že nejsou schopni vidět širší souvislost, jelikož jim propůjčená síla je vyšší, než jejich úroveň poznání. Také se mohou stát na tomto poskytnutém světle závislí až parazitičtí a ztratí tak vlastní linii vývoje a iniciativy. A v nejhorším případě se stane vše dohromady.

 • Pokud ve stavu přetrváváte dlouho, je pak úplně nejtěžší nepodlehnout zklamání, nepřestat věřit a nezlhostejnět!!!!!!

Protože schopnosti obdržené ve stavu mocný, nemůžeš využívat, tak jak by jsi chtěl. Je to jako mít v ruce kouzelnou hůlku s kterou můžeš všechno, ale zároveň víš, že to nejde.


Rozpoznání stavu black-out

Znaky: uhýbání pohledem, když vám někdo kouká do očí, neochotně pomáháte druhým, chcete být sami, jste protivní, nechcete poznávat nové lidi a nechcete s nikým mluvit, vidítě věci negativně, život vás vysiluje, věci vás obtěžují, jste nemocní a nemůžete se uzdravit, všechno vás bolí (samozřejmě nemusí být vždy zastoupeny všechny znaky)

POZOR: Stav black-out je velmi nebezpečný, protože postižený většinou vůbec netuší, že se něco změnilo! Tento stav je synonymem duchovního úpadku až na úplné dno. Uvedu pro bližší představu pár příkladů:

Tak například vás baví jóga a denně či párkrát týdně se tomu věnujete. A pak najednou přijde třeba škola a zkoušky a vy najednou nemáte čas a tak se učíte a učíte .. a pak poznáte nové lidi a jdete s nimi do hospody, a pak si s nimi povídáte na facebooku a prohlížíte fotky, chodíte s nimi po městě … a najednou zjistíte, že jste na jógu dočista zapomněli!

A nebo jiný příklad. Pilně se sobě věnujete. Pravidelně meditujete, zajímáte se o druhé, setkáváte se s kamarády s podobnými zájmy a pomáháte si; každý den se zkrátka svému duchovnu věnujete a představuje pro vás nenahraditelnou součást života. Potud jde tedy vše dobře. A pak najednou přijde den, kdy třeba něčeho dosáhnete, a pak si řeknete, že za tu tvrdou práci se přece už musíte pořádně odměnit! A tak sednete k PC a zahrajete si nějakou hru. A druhý den další, a další.. I takto to může být.

Ostatní mohou tenhle stav poznat celkem zřetelně, protože člověk, co jindy rád jezdí na společné akce nyní najednou nikam jet nechce, má jiné zájmy, má moc práce, a vlastně na nás vůbec nemá chuť. To něco, co ho v tu chvíli ovládá se totiž brání zuby nehty a snaží se ho v nevědomí udržet co nejdéle. Bohužel tohle znělo stručně a jasně, ale v reálném životě toto probíhá klidně rok, a vše se děje pomalu a plíživě, proto je tak těžké toto poznat. Zde vám s rozpoznáním mohou pomoci hlavně kamarádi nebo rodina.

Tento stav se mi zatím daří nejlépe rozpoznávat každodenními stručnými záznamy, které si zapisuju do tabulky. Sleduji každý den několik věcí, a těm přiřazuji hodnocení od 1 do 10 podle kvality události či stavu. Například tam mám sloupce: Energie, hodnocení dne, duchovní kondice, nemoc, celková pohoda. Stav black-out s tímto nástrojem poznáte jednoduše – buď najednou rapidně klesne četnost duchovních cvičení a celkově se čísla zhorší, anebo přestanete psát záznamy úplně. Ve chvíli, kdy k tomu dojde je nejvyšší čas přivolat na pomoc svoje přátele, či nějaký ten magicky nabitý předmět.

Původci black-outu

Tento stav může začít dlouhodobým pobýváním ve „stavu debil“. Zatím jsem nezpozoroval žádnou další příčinu. Je však jisté, že black-out začíná hodně nenápadně. Za původce bych označil myšlenkové programy, Ego, negativní ovlivnění druhými, strach.

Dále musím podotknout, že i když si vybudujete celou řadu obranných mechanizmů, které vám připomínají, o co se zde snažíte, tak nestačí tyto mechanizmy zrealizovat, a dál už se věcí nezabývat. Já jsem si například řekl, že denní záznamy, které na mě vyskočí při startu počítače, a moudré citáty na ploše na pc, které mi budou věci připomínat, musí stačit. Stačily. Ale jen asi půl roku. Není zde myslím žádné definitivní řešení. Nestačí jen cvičit nějaká duchovní cvičení. I zájem o nové pohledy, a zájem o obranu dosaženého pokroku je nutný pro zdárný rozvoj.

Nezapomínejte, že takovéhle články nenajdete na tn.cz, ani v MF Dnes. Takovéhle články musíte hledat! A nestačí mít uložených 15 duchovních stránek, které denně budete pročítat. Časem se sžijete s autory článků, a i když v nich budou nové informace, tak vám již nové připadat nebudou, a stane se z toho rutina. Je potřeba neustále hledat. Neustále přináše nové a nové podněty. Tak jak to dělá zbytek světa, který dokáže zválcovat duchovní rozvoj.

Jak se bránit black-outu

Tak zaprvé myslím musíte poznat, že black-out existuje, a co že to vlastně je. To už byste teď měli mít snad splněné. A zadruhé je potřeba vytrvat. Vytrvat ve své cestě a v neustálém snažení, a nepodlehnout, i kdyby se za okny sypaly zlaťáky z padesáti pytlů, i kdyby z pěti milionů. Vytrvat. Koukněte se také na to, co je v sekci Původci black-outu.

Poznámka: Mám jistou teorii o tom, že by možná stačilo sepsat si své cíle, svůj ideální obraz sebe sama, a tyto cíle si pravidelně (asi 1× měsíčně) připomínat. Díky tomu by se zamezilo úplnému zapomnění těchto cílů, což by nás teoreticky mělo udržet v našem snažení, a tedy i v duchovních výšinách.

Jak se dostat z black-outu

Nejlépe s pomocí přátel. Většinou to začíná nějakým zlomovým bodem, kdy prorazíme první část zdi kolem nás – například odsouhlasením příjezdu na sraz. Někdy trvá i pár měsíců, než se plně vrátíme do dobrého stavu, ale pokaždé to jde, nemějte strach.

Musím ještě dodat, že není žádná ostuda přiznat si, že klesáme. Není žádná ostuda napsat kamarádům o pomoc či o rady. Myslel jsem si, že všechno musím zvládnout sám, a že bych nebyl správný .. „esoterik“, kdyby tomu tak nebylo. Ale není to pravda! Nehledejte pomoc v sobě, když uvnitř zuří chaos. Hledejte klidně i vně, když vám to může pomoct.

Zde jsou přesné kroky, co dělat, abychom se z tohoto úpadku dostali. Chápu, že tyto kroky jsou vám asi proti srsti, a vůbec se vám nechce něco takového dělat, ale vezměte si je prostě za cíl a vykonávejte je zkrátka zcela roboticky, bez ohledu na to, zda se vám líbí nebo ne.

 • 1. Uspřednostňuj­te uspokojení druhých, namísto okamžitého uspokojení sebe sama.
 • 2. Dělejte věci, které vás naplňují a baví, ať už je to cokoli. Vyhněte se ale věcem, jenž přináší uspokojení, které se později mění v bolest. Nemusíte být vždy zaměstnancem, či studentem roku, dopřejte si to, co opravdu milujete!
 • 3. Setkejte se s někým, kdo se věnuje duchovnu; s někým, kdo je pro vás vzorem. S někým, kdo je vždy šťastný a spokojený, zkrátka ve všem lepší, než vy. Když takových lidí bude více, bude to jen o to lepší.
 • 4. Vyhledejte pomoc léčitele nebo psychologa. Zkrátka profesionála, kterému důvěřujete, a který je pro vás autoritou.

I když se vám podaří zrealizovat byť jen jediný z uvedených bodů, váš black-out utrpí značné ztráty, a během krátké doby jej vcelku snadno potlačíte. Taková je má zkušenost :-)


Na vědění kolem těchto stavů pracuju a doplňuji čas od času další užitečné informace. Věřím, že tento článek má dostatek síly, aby vám pomohl.

Na závěr ještě malá pozitivní promluva z Velké učebnice čarodějnictví a magie:

My čarodějnice vzdáváme díky mocným za bohatství a blaho života. Stejně jako déšť provází slunce, aby bylo vše, jak má být, tak musíme snášet bolest s radostí, abychom všechno poznali. Naše láska patří navždy bohům, neboť i když neznáme jejich myšlenky, poznali jsme jejich srdce – víme, že vše je pro naše dobro.

Pro psaní komentářů je vyžadováno přihlášení.

Flox

25.4.2012 - 22:11

Firzen: Možná si to neuvědomuješ, ale pro někoho nově příchozího můžou v tomto kontextu ty srazy znít poněkud sektářsky :-D Ale možná je to jen můj pocit :-)
Přestan tvořit myšlenky o sobě a budeš štastný :-)

něco pro inspiraci:
http://www.youtube.com/watch?…
http://www.youtube.com/watch?…

Firzen

26.4.2012 - 9:32

Tak o té dualitě myšlenek a všeho konání mě to napadlo už včera, jen jsem to do toho článku možná dostatečně nevtiskl. To druhé video je ještě lepší.. vlastně mě to opět utvrzuje v tom, jak důležité je cvičit Bránu :D
Je to obojí pravdivé :-)
Teď se udržuju spokojený tím, že cvičím a že se usmívám i když k tomu třeba nemám důvod – prostě vždycky se s jakoukoli negací snažím statečně bojovat.

Ty srazy nejsou vůbec sektářské :D My přece nejsme sekta ]:-> Kdo opravdu hledá a potřebuje tenhle článek, jistě se vyrovná s jeho nedokonalostmi. :-)

Robyer

29.4.2012 - 19:54

Líbí se mi tyhle popisy a definice stavů :dance:
A určitě bude fajn když to časem třeba doplníš :)

Prince

11.5.2012 - 17:38

Limitless
Tady je pro dobrou predstavu tento film, kde jsou dva z techto stavu, resp. mozna i vsechny tri zobrazeny uplne bravurne. Velice doporucuji se na to mrknout :)
http://www.youtube.com/watch?…

Leoš

3.8.2012 - 12:11

Prožívám blackout..Beru to jako součást cesty..A až teď díky tobě jsem to pojmenoval a plně pochopil..ASI:-DTrvá mi to půl roku..Od minulího roku jsem postupně upadal jak jsi psal..Maturitní ročník..Od ¨toho co jsem odmaturoval nic nedělám..Nejraději jsem sám, doma..U¨balil jsem si svýho špíčka a seděl a přemýšlel:-DVytrhla mě vždycky jen máma a to, že musím do práce..:-DAni mi to nijak nevadí..Užívám si klidu a rozmýšlím co dál a hlavně jak se z tohohle dostat..Myslím, že to bude dobrá zkušenost, až to vyřeším:-D

Firzen

4.8.2012 - 21:18

Tak to mám radost, že článek už někomu pomohl.:-) Zkus jít jednoho dne třeba jen tak ven do přírody, lehni si na zem (na karimatku) nebo sedni a třeba pozoruj mraky. Hodinu, dvě. Tvoje myšlenky se zklidní, a tvá situace se ti začne vyjasňovat. Zdržuj se v blízkosti láskyplných lidí. Zkus někomu (třeba mamce) koupit malý dáreček – nějaký ten lapač prachu na poličku, cokoli. Vypni počítač a začni číst nebo psát z papíru či na papír.

Vyzkoušej jedno z toho, a myslím, že brzy budeš zase v pořádku. Hodně štěstí.

Firzen

22.2.2013 - 21:10

Tak jsem doplnil nové informace, snad to zase někomu pomůže. :-)

Flox

23.2.2013 - 14:58

ad stav debil) připomíná mi to depersonalizaci a derealizaci: http://cs.wikipedia.org/…ersonalizace

Flox

23.2.2013 - 15:09

ten článek je hezký, jen se mám pocit, že tam kouká zákeřný dualismus :-) Rozlišuje se tu na „ctnostné“ a „zavrženíhodné“. Toho druhého se tam člověk štítí, jako největšího hnusu a má z toho panický strach, který se stává jedem, jež mu otravuje život.
Snad pomůže malý příklad. V Pokojným bojovníkovi byla část, kde Dan viděl Sokrata kouřit a pít. Tak se divil co to dělá, myslel si, že oni jsou lepší než ti co kouří a pijou. A Sokrates mu to pak líp vysvětlil… vlastně už si přesně nepamatuji jak. Musel bych se na ten film podívat znovu :-)

Firzen

27.2.2013 - 11:23

Vím, že není dobré v sobě něco potlačovat. Vím, že není dobré příliš soudit a trestat se. Ale přesto si myslím, že většina z nás je duchovně tak zanedbaná, že touha dosahovat stavu mocný není vůbec na škodu.

Jako připomenutí toho, co jsi napsal měla sloužit ta pozitivní poznámka na konci, ale možná není zase tak dobrá.. :D

Shrnul bych to citátem: „Ztratit se je krásné, protože se můžeme znovu najít!“

Stačí to tak?

Komentářů: 16Strana: 1 2 »
© 2009 - 2018 Robert Pösel, webdesign Jaroslav Bereza. Podmínky použití a ochrana soukromí. Generováno 0,19897s