Multideník.cz končí!
Prosím exportujte si (po přihlášení) své záznamy a komentáře.
Web bude smazán 25.5.2018.
Případný kontakt: E-mail / Facebook (Robert Pösel)

Energie

Kategorie: Obecné
Vloženo: 25.9.2010 - 17:56
Zobrazeno: 894x
Začátek: 17.8.2010 - 22:20
Obsah příspěvku:

verze: 0.1.1 (2010–11–16)

Nový článek s novými poznatky navazující na tento: Tajemství pocitu štěstí

V tomto článku zkusím objasnit proč lidí chtějí to co chtějí, dělají co dělají a co je k tomu vede.

Veškeré lidské jednání vede k vyhledávání slasti a vyhýbání se strasti. [to říká hedónismus] Co nám dělá dobře?

Úvodem se prosím podívejte na tohle video, které vám ukáže o co tu jde. Je to kousek z filmu Revolver, doporučuju se na něj podívat. Soustřeďte se prosím na to, co říká ten chlapík a nenechte se unést efekty, ikdyž pěkně vypadají.

Mezi lidmi koluje energie, která lidi dělá šťastnými. Pokud člověk tuto energii nemá, cítí se prázdně a nenaplněně. Lidé jsou na ní velmi závislí a dokáží kvůli ní i zabíjet a páchat jiná zvěrstva, jen aby jí získali. Ta energie může nabývat různé kvantity(množ­ství/intenzity) a kvality.


Proč člověk tedy dělá to co dělá?
Myslím, že se to dá vystihnout dvěma body.

 1. Člověk chce udělat/dokázat něco proto, aby si o sobě mohl myslet, že je dobrý a za něco stojí. To chci proto, aby byl spokojený se sebou, aby se mohl mít rád.

  Jde tu zvýšení vnitřní hodnoty (to jak si člověk sebe váží)

 2. Člověk chce, aby ho měl někdo rád nebo aby si ostatní mysleli že je NĚKDO. Velmi často vyžaduje tento „respekt“ proto, aby mohl mít rád sebe.
 • Dodatkový bod – člověk se vyhýbá věcem, které by jeho vnitřní hodnotu snížili.

Tyto dva body vedou k nárůstu energie a dodatkový vede k poklesu energie.


Kvalita
Energie může nabývat různé kvality. Vyšší kvalita člověka více naplňuje a dělá ho šťastnějším než nižší kvalita. Stává se, že člověk zprvu vyžaduje vyšší kvalitu. Pokud se mu nedaří pomocí patřičných(al­truistických) způsobů získat tuto kvalitu, poté se uchyluje k egoistickým nebo násilným způsobům, pomocí níž se mu dostává energie nižší kvality, která mu dostačuje.
Někomu stačí, aby ho někdo miloval(vyšší kvalita); někomu stačí, když ho ostatní chválí; někomu stačí, aby ho někdo nenáviděl. Všechny tyto kvality mají jedno společné: Je to touha po lásce a vše ostatní je maskovaná touha po lásce. Kdyby se člověku, jež konzumuje nízkou kvalitu, dostala kvalita vysoká, přestal by používat nečisté způsoby na získání energie.
Zde se hodí jedno přísloví: „Ty které je nejtěžší milovat, to nejvíc potřebují.“


Principy Jsou dva principy, podle nichž se vytváří kvalita.

 1. Altruismus – pozitivní – vyšší kvalita

  funguje na principu dávat a přijímat. Konání ve prospěch všech (včetně sebe).

 2. Egoismus (sobectví) – negativní – nižší kvalita

  funguje pouze na principu braní. Konání pouze a jen ve svůj prospěch. Tento princip vede k sebe-destrukci.

Všechno konání může mít altruistický nebo egoistický záměr. Můžete pouze pro vlastní dobro nebo pro dobro všech. Egoistický záměr je velmi mazaný a často se objevuje i tam kde by jste ho nečekali. Na to je třeba si dát velký pozor. Egocentrismus vede k disharmonii a destrukci.

Tak a teď vám dám pár příkladů a pak vám povím něco o Ovládacích dramatech a pak pár dalších příkladů.

Příklady: Jak může vypadat negativní princip

Boj o moc
Lidé se příliš často izolují od většího zdroje energie* a cítí se pak slabí a nejistí. Abychom energii získali, nutíme druhé, aby nám věnovali pozornost, a tím energii. Když se nám daří lidi takto ovládat, cítíme se mocnější, ale druhé to oslabuje, proto se brání a vzniká boj. Boj o lidskou energii je příčinou všech mezilidských konfliktů. *Izolaci způsobuje naše EGO, myšlenka, že jsem něco Víc, než ostatní a to, že bych měl jednat výhradně ve svůj vlastní prospěch. Lidi si představují boha, jako nějakého starého velkého chlápka s plnovousem, který všechno vidí, všechno ví a může neomezeně měnit věci kolem sebe. Skutečnost je taková, že bůh(budu používat pojem Absolutno) je všechno ve všem a je tak blízko, že blíž už to není možné, protože i vy jste jím. Vaše ego(egocentrismus) vás však od tohoto Všeho izoluje. Vše je jeden celek, ale vy máte svoji individualitu a formu existence(tělo), aby jste mohli pozorovat a reagovat s dalšími formami a individualitami. Svět a život vznikl kvůli hře forem jako takové. Pokud

Tvorba závisti
Člověku se podaří něčeho dosáhnout a chce, aby ho za to lidi měli rádi a současně mohl být na sebe hrdý.(bod 2 a 3) Avšak nedostává se mu odezvy a reakce okolí, a proto svůj úspěch ukazuje/vnucuje lidem okolo sebe. Současně si uvědomuje, že lidi v jeho okolí nedosáhli úspěchu jako on. Zvyšuje tedy na intenzitě a snaží se jim ukázat, že je něco víc a proto by ho měli mít rádi. (negativní, egoistický princip braní)
Lidi v okolí na to reagují negativně(kvůli negativnímu principu) a nastává přetahovaní a soupeření o energii. Brání se ztrátě energie (bod 3) a tomu, že by měli být něco míň, tedy poníženi nebo méně dominantní.
Pár příkladů jak člověk který závidí může reagovat: poničí sousedovo nové auto; ukradne ho; koupí si lepší;
Tyto dva staré ale dobrý filmy jsou výbornou ukázkou jak toto soupeření funguje a věřím, že je znáte:
Zítra to roztočíme drahoušku
Co je doma to se počítá pánové

Pomlouvání
Člověk, který nemá dobrou náladu se snaží získat energii následujícím způsobem. Pomlouvá někoho nebo na někoho říká takové věci, kterými se snaží druhého pošpinit takovým způsobem, aby ostatní dali pomlouvajícímu za pravdu. Tím že mu dají za pravdu má pomlouvající dobrý pocit z toho, že ostatní berou na vědomí, že ho snad i za to mají rádi a on má radost ze sebe. Ze stejné přičiny jsou i lidé, kteří rádi a hodně mluví a snaží se upoutat posluchačovu pozornost.

Soutěživost, sázení se
Tady jde o to, že člověk chce opět získat energii; dokázat si, že je lepší než ostatní a že za něco stojí. Chce si něco dokázat aby se mohl mít rád. Opět to jsou ty dva body nahoře.

Příklad: A jak může vypadat pozitivní princip

Vyprávění vtipů a dělání vtipných věcí
Člověk se snaží udělat/říct něco vtipného, aby se ostatní smáli a měli se dobře. Něco jim dává no a když se všichní smějí na celý kolo, tak má radost, že oni mají radost. Lidi mu dávají svoji energii, protože jim dobrovolně bez nároků dal tu svoji a tudíž je výsledek takový, že všichni mají víc energie než na začátku.

Pomáhání někomu
Pomáhání někomu a když má radost, máme radost taky. Je to podobný jako s vyprávěním vtipů.

A teď něco praktického

Imunita vůči nadávkám Pokud mi někdo nadává stává se zpravidla to, že to člověku změní náladu. To jestli a jak mu to náladu změní, závisí na interpretaci těch nadávek a jejich vyhodnocení. Znamená to tedy, že pokud umím pracovat s myslí a myšlenkami, můžu být zcela imunní vůči těmto věcem. Mě osobně nevadí když mi někdo nadává. Přejdu to s klidem, protože jsem člověk který chápe jak myslí ostatní a jak se cítí. Vím, že to za co mi nadává jsem sice udělal asi špatně, ale mám právo dělat chyby, protože je to lidské, jsem člověk a né stroj. Nebo nadávají, protože jim něco vadí něco, přes co se kvůli svojí „duševní nezralosti“ nedovedou zatím přenést a já tedy vím, že nadávají neoprávněně. To znamená, že to nemá vliv na to jak hodnotím sám sebe nemění to moji spokojenost se sebou a nemění to jak si sebe vážím a mám se rád. Tím pádem to nemá vliv ani na moje emoce. Často se stává, že lidi hodnotí sebe, podle toho jak je hodnotí druzí. Např. když se ženská zeptá chlapa jak jí to sluší. Když řekne, že jí to sluší a ona mu to uvěří, tak má ze sebe radost a má dobrou náladu. Idea, že lidi hodnotí sebe podle toho jak je hodnotí ostatní vysvětluje to, proč mnoha lidem záleží na tom, co si o nich ostatní myslí. Protože to, co si myslím, že si o něm myslí ostaní utváří moje sebehodnocení a to jak si sebe vážím a mám se rád. Člověk potom pokládá názor druhých za skutečnost a proto se tím nechává ovlivňovat. Takže když nenecháte názory druhých změnit Váš Vlastní názor na sebe jste vlastně za vodou a nemá to vliv na vaši energii a emoce. Takový člověk může být jak se říká sám sebou.

tím prozatím končím… ještě článek dopíšu

Pro psaní komentářů je vyžadováno přihlášení.

ArMi

23.1.2016 - 12:37

Vloženo: 25.9.2010 – 17:56
tím prozatím končím… ještě článek dopíšu
 Kdy?

Vystihl jsi to podstatné velmi dobře. Člověk chce být chválen.

Ocitoval bych jeden citát mistra Špičky: „Žena si s hmyzí pílí skládá svůj obraz ze střípků obrazů svých mužských protějšků.“

Dokonce mi to připadá, že dochází k určité inflaci. Třeba taková celebrita dostává té energie obdivu docela hodně a pořád je jí to málo a chce více.

Mimochodem oba dva principy jak altruismus tak i egoismus jsou svým způsobem špatně a ve svém důsledku stejně destruktivní. Altruismus je o něco méně destruktivní než jeho negativní forma egoismu.

Při altruismu založeném na egu hrozí, že se člověk doslova a dopísmene obětuje pro druhé a svoji vnitřní integritu postrácí nakonec také. Takový problém vzniká třeba v manželství, kdy se žena obětuje a pro rodinu dělá všechno. Ovšem potom těžce onemocní a třeba předčasně zemře. A nebo se to v ní zlomí a manželství se rozpadne bez zjevného vnějšího důvodu.

Existuje třetí přístup, kdy se dotyčný obrací ke svému vlastnímu zdroji, Duchu. Je to přístup založený na srdci.
Pak postupně přestává být závislý na tomto kupčení s energií na tržišti tohoto světa a toto kupčení mu začne připadat směšné.
Samozřejmě i potom se účastní těchto energetických hrátek, ale už v tom nevidí hlavní smysl svého života.

Flox

24.1.2016 - 10:03

ArMi: tak asi nedopíšu… nicméně před letošními Vánoci vyšla nová kniha, která zvládne obsáhnout celkem dost vlastností: http://frabato.cz/viewtopic.php?…

Jinak něco navazujícího mám zde: http://jarda.top/…s/jarda.top/ (ale zatím to je ještě ve vývoji, budu měnit URL a musím dodělat trochu obsahu) Budou to jasné příklady z mého života. Žádné teoretizování, ani hloubání co by kdyby a žádné přesvědčování, aby někdo se sebou něco dělal.

ArMi

24.1.2016 - 15:56

Dík za info, to už vyžaduje skutečně značné ego si vytvořit doménu jarda.top se třemi příspěvky :). Neber to jako kritiku, spíše jako kompliment. Taková doména se pak často stává pastí, protože její opečovávání ti sežere spoustu času.

Doufám, že sis přečetl v jiné poznámce, co to skutečně je Ego. Všechny techniky, které vytrubují potřebu zbavit se ega jsou apriori špatné. Vypadá to lákavě si užívat vysokých „duchovních“ stavů. Ono to bohužel nefunguje, je to jako kdybys něco ze sebe odebral a ta tvoje část pak upadá hlouběji. Jenže jako bonus tě strhne sebou, protože je to tvoje část. Ale lidé milují padání do pastí a právě pro ně je NewAge přímo stvořený.

Doporučuji na přečtení:
http://www.jeshua.cz/…-muzeme-dat/
To nejvyšší, co ze sebe můžete dát, je Jedinečnost
Dávat to nejvíc z vás znamená přijímat pro sebe to nejlepší
Dáváte to nejvyšší z vás, když jste schopni spojit se s tím nejnižším

Flox

25.1.2016 - 15:28

ArMi:

 • používám jistých negativních vlastností svého ega, aby odhalovali chod jiných negativních vlastností mého ega. Účel světí prostředky… zatím :-D
 • ano zabere to spoustu času, ale podněcuje to moji motivaci
 • zatím jsou tři, ale web běží pár týdnů… doufám, že za rok jich bude třeba 100

ArMi

25.1.2016 - 23:25

To je velmi záslužný počin odhalovat negativní vlastnosti. A co s těmi odhalenými vlastnostmi chceš dělat?
Sbírat je jako perly aby ses jimi mohl ozdobit ;).

Nápovědu najdeš ve filmu „Kráska a zvíře“. Nejlepší je, pokud je přijmeš takové jaké jsou naprosto bez výhrad. Naprosto vyrovnán s tím, že jsi takový jaký jsi. Hlavní hrdinka také přijala svého milého v podobě ošklivého zvířete. Teprve poté se proměnil v krásného prince. Pro inspiraci třeba http://knihy.abz.cz/…edacu-svetla

Je to právě vědomí Krista, které nerozlišuje dobré a špatné ani vysoké a nízké. Mezi pozitivním a negativním vytváří neustálou rovnováhu, která vytváří novou kvalitu ze sjednocení obou principů.

Mimochodem, tohle je dost vysoká meta a pokus o její přímé dosažení by uvhrhlo nepřipraveného do nepředstavitelného úpadku.

Podle mistra Ekharta člověk na nejnižší úrovní musí:
1, začít toužit po dobru.
2, Na vyšší úrovni už chce něco dobrého také vykonat
3, Pak dotyčný ztrácí potřebu cokoliv zlého konat, i kdyby to bylo naprosto beztrestné
4, Pak je schopen druhým odpouštět vše negativní, připraven prožít cokoliv
5, Pak v každém aspektu žije sám v sobě v míru
6, A teprve v tomto bodě vstupuje do hry Prozřetelnost, která přetaví vědomí v dokonalý aspekt Boží či chceš-li ve vědomí Krista.

Flox

26.1.2016 - 13:28

>>>To je velmi záslužný počin odhalovat negativní vlastnosti. A co s těmi odhalenými vlastnostmi chceš dělat?
Sbírat je jako perly aby ses jimi mohl ozdobit

Flox

26.1.2016 - 13:29

hmm komentář se rozbyl… tak znovu…

}}}To je velmi záslužný počin odhalovat negativní vlastnosti. A co s těmi odhalenými vlastnostmi chceš dělat?
Sbírat je jako perly aby ses jimi mohl ozdobit{{{

Prozatím ano. Jak říkám, využívám této negativní vlastnosti k odhalování negativních vlastností. Jsou to věci, které činí život méně příjemný mě i lidem v mém okolí. Často si ani neuvědomuji, že to není příjemné mě nebo lidem okolo. Proč dělat věci, které obtěžují mě i lidi okolo mě? Rozpoznat je všechny a vědět o nich je krok první. Taková znalost nikdy není na škodu. Díky tomu mám pochopení pro chování ostatních lidí a neumím se na ně zlobit.

Přijímám sebe takového jaký jsem… před pár lety jsem v tomhle dělal chybu. Znám tenhle princip sjednocení protikladů: http://rlv.zcache.com.au/…jee_1024.jpg?… Alfa i Omega jsou totožné. Tíhnutí k jednomu z extrémů je překážkou na cestě (odzdola nahoru). Člověk se nestane absolutním(ve smyslu mystiky) dokud nepřijímá třeba jen sebemenší část absolutna. Např. i nějakou svoji vlastnost.

Teď např. si díky svým znalostem sebe uvědomuji, že v některých věcech máš pravdu a nejednám úplně přesně podle toho, ale bez toho sebepoznání bych to nechtěl přiznat sobě ani tobě. Ego říká… zabýváš se tím několik let, přece víš dobře co děláš, co on o tobě může vědět, když tě vlastně ani nezná?…

Měl bych podle tebe svoje ego přijmout takové jaké je a dát na to, co si myslí?

ArMi

27.1.2016 - 23:41

Zkusím odpovědět obecně, protože tě znám skoro jen z www.

Na to abys vyřešil tvoji otázku musíš mít jasno v tom, kdo jsi ve skutečnosti. Každý z nás je bytostí, která je rozdělena na 3 části.
Nejnižší tvoje součást je ego, vyšší je duše – a to je tvoje pravé vědomí a nejvyšší je duch. Proto se v tobě střetávají dva programy.

Ego je jako malé dítě nebo jako pejsek, který žije s tvým pravým Já v jednom domě. Někdy v minulosti došlo k velké chybě, že tvůj duch defakto usnul a cela tvoje bytost byla řízena egem. Vzhledem k nízké vibraci a oddělenosti ego automaticky razí
program sobectví oddělenosti. Nemůže se chovat jinak, protože nemá přístup ke zdrojům inspirace. Proto má strach. Ono se bojí o tebe.

Řešení které jediné vede k vlastnímu vzestupu je, přezvít na úrovni ducha zodpovědnost za celý tvůj vývoj. Je potřeba aktivovat nehybného pozorovatele v tobě, aby se začal zajímat o to, co děláš. To nemůže udělat ego, mezi tím pozorovatelem a egem
stojí tvoje bdělé denní vědomí. Jakmile bude onen pozorovatel nacházet správná řešení životních situací, tak ego postupně ztratí strach a začne mu zvolna více a více důvěřovat.
Když máš pejska, tak ho také necháš na volné louce proběhnout, ale ve městě za rušného provozu ho musíš držet zkrátka na vodítku aby ti nevběhl pod auto. Dáš mu maximální svobodu jaká je z pohledu tvého ducha v daném okamžiku možná. A to je přesně odpověď na tvoji otázku.

Přijmout neznamená umožnit vykonat cokoliv za jakékoliv situace. Přijmout je stejné jako vyslechnout druhou osobu.

Mohu se s kýmkoliv bavit, mohu chápat jeho pohnutky, dokonce mohu hovořit jako on, ale to neznamená, že s ním souhlasím a že budu dělat to samé co on. Tyto dva postoje mnoha lidem splývají.

Nezáleží na tom, kolik se čím zabýváš let, ale na kvalitě vědomí, kterou disponuješ v tomto okamžiku. To je to, o co se můžeš opřít.

ArMi

28.1.2016 - 18:42

Dodatek k tomu kříži:
#http://rlv.zcache­.com.au/…jee_1024­.jpg?… Alfa i Omega jsou totožné.
Kruh je symbolem věčnosti bez vymezení počátku a konce.
Kříž symbolizuje vymezení času na čtyři období – maximum třeba den či léto,
minimum jako noc nebo zima a pak dvě vyrovnaná období jako východ či západ Slunce.

Tento kříž má navíc na každém konci trojitou vidlici, což znamená rozdělení každého úseku na další tři.
Třeba léto rozdělíš na přibývající teplo, maximální svit a klesající teplo. Tato 3 období se třeba liší znaménkem první
derivace slunečního svitu. Podobné je to v zimě. Na jaře a napodzim mám tři období jedno s delší nocí, druhé vyrovnané a třetí s delším dnem.

Tím se dostaneš k číslu 12, které také symbolizuje 12 měsíců v roce tak jak je kdosi v hluboké minulosti rozlišil.

Výstup z kruhu je obecně v jeho středu, kde se pohyb zastavuje. Jestli je alfa a omega totožná, to mi nepřipadá. Vyrovnání sil znamená být mezi těmito silami uprostřed, ale fyzikální podstata těchto sil nezaniká.

Někdo navěsil alfu a omegu na ramena symbolizující rovnováhu. Chtěl tím říci, že abeceda je na obvodu kruhu a nebo jen na spojnici dvou rovnovážných stavů? Netuším. Také by to chtělo nápovědu.

Komentářů: 12Strana: 1 2 »
© 2009 - 2018 Robert Pösel, webdesign Jaroslav Bereza. Podmínky použití a ochrana soukromí. Generováno 0,25594s